Plesk sunucusu ve siteler çok yavaş çözüm önerileri

Kaan GİRGİN

Administrator
Yönetici
Plesk panelde işlem yapmakta zorlanıyorsanız ve siteleriniz çok yavaş açılıyorsa ters giden birşey var demektir. Bunu öğrenmek için ilk önce sunucumuzu monitör etmemiz gerek ve bazı servisleri kapatarak sunucunun yükünü azaltmak ve analiz etmektir.

En büyük sebeplerden bir tanesi sitelere bulaşan virüslerdir. Bu virüsler sunucuyu zorlayarak bazı servislerin kapanmasına neden olabilir.
Eğer ssh kullanmasını bilmiyorsanız bu videomu izleyebilirsiniz.İlk önce sunucudaki apache ve nginx servislerini kapatalım ki rahat çalışabilelim.
Kod:
service nginx stop
service httpd stop
Şimdi plesk panele giriş yapın %99 plesk panel çok daha hızlı açılacaktır.
Sol menüde bulunan ImunifyAV sekmesine tıklayıp tüm siteleri tarayın. Eğer virüs bulursa 5$'a premium sürümünü alarak otomatik temizletebilirsiniz. Sistem üzerinde temizle butonu çıkacaktır. Temizle butonu dosyayı silmez satırları kırpar bu sayede yazılımda yazılım hatası sorunu çıkmaz.


Diğer sebep ise özellik yetmiyor olabilir.
Siteler üzerinde sık cron kullanımı yapıyorsanız buda sebep olabilir ya cron zamanlarını yükseltin yada daha büyük sunucuya geçin. Sanal sunucu kullanıyorsanız firmanızdan deneme olarak bir kaç dakikalık için sunucuyu yükseltmesini talep edin.

Bir diğer sorun ise yanlış yapılandırma yada saldırı olabilir.
Sunucumuza htop kurarak monitör etmektir.
htop kurmak için;

Kod:
yum install epel-release -y
yum install htop -y
htop
htop yazdığınızda monitör gelecektir. yukarıdaki video'dan htop kullanımını görebirsiniz. Örnek olarak sql yüksek kaynak tüketiyorsa sql servisini tetikleyen farklı yazılımlar olabilir. SQL sunucusunu yüksek kaynak kullanıyorsa optimize edebilir yada daha farklı kaynaklar yüksek kaynak kullanıyorsa uzman kişilerden destek alabilirsiniz.
 
Üst