Plesk panel ve siteler yavaş açılma sorunu

Kaan GİRGİN

Administrator
Yönetici
16 Tem 2019
123
19
Plesk panel kullanıp paneliniz ve siteleriniz yavaş açılıyorsa sistemde bir sorun vardır. Eğer sistemde aşırı yavaşlama varsa aşağıdaki adımları detaylıca kontrol ediniz.


Firma kaynaklı sorunlar;

Hosting firmanızın disk yapısında sorun vardır. Ya disk ömrü azalmıştır yada standart ssd diske onlarca makına kurup diski kastırıyor olabilir.
Donanım özelliklerini mutlaka kontrol edin. Bazen firmalar clon sistem kullandığı için arada yanlışlık olup düzelmeyi unutuyor olabilirler.
Linux'da donanım bilgisi öğrenmek için tıklayınız.
Bazı firmalar ile arka planda donanımı limitliyor olabilir. Görüşte 2 core cpu vermiş gözüküyor ama mhz ve ghz olarak limitleme yapabilir.


Müşteri kaynaklı sorunlar;
Sitelerinize virüs bulaşmış ve sürekli siteleri yorarak sunucuyu kastırıyor olabilir.
Site yada sunucunuza saldırı geliyor olabilir.
Panel hızlı siteniz yavaşsa yazılımsal hata olabilir. Bu yazılımsal hata sürekli kendini kontrol ettiği için sitenizi yavaşlatıyor olabilir.
Spam botlar sitenizi sürekli ve çoklu olarak tarıyor olabilir. Günlüklerden bu durumu canlı moda alıp gelen istekleri ve ip adreslerini takip edebilirsiniz.
Tam kaynak kullanımı ve kullanılan servisleri analiz etmek için sunucuya htop kurmak gerekmektedir. HTOP Windowsun görev yöneticisi gibidir anlık olarak sunucunuzdaki işlemleri ve yük durumunu kontrol ederek size anlık olarak bilgi verir.

HTOP kullanımı için;