Plesk panel nameserver ayarları nasıl yapılır ?

Jose

New member
22 Ağu 2021
2
0
Öncelikle yanlış kategori içine açıyorsam affola, bir yardım kategorisi bulamadım. Sormak istediğim şey ise plesk namerserver ayarları nasıl yapılır ? Bunun ile alakalı düzgün bir türkçe kaynak bulamadım. Yabancı kaynaklara da baktım fakat doğru düzgün bir şekilde bir ayarlama yapamadım. İlk olarak domain servisimiz üzerinden ns1 ve ns2 olarak ipye alt domain açma olayını biliyorum onu yaptım fakat plesk üzerinde nasıl dns ayarları yapılmalı onu anlayamadım. Kaan hocamın plesk ile ilgili videolarının nerdeyse tamamını izlemişimdir fakat bu konuya değilndiğini hiç görmedim. Yardımcı olursanız sevinirim...

Kaan GİRGİN

Administrator
Yönetici
16 Tem 2019
127
20
Plesk panelde ortak ns ayarlaması yapmak istiyorsanız yani her açılan domainin nsleri aynı olsun diyorsanız aşağıdaki adımları takip edin.

Plesk panele giriş yapın.
Araçlar ayarlar / DNS Şablonları kısmına tıklayın.

117

DNS Şablonundaki sadece ns kayıtlarını domain ile değiştirmeniz yeterlidir.
Sonrasında daha önce domain oluşturduysanız DNS şablonunu değişikliklerini uygulayın butonuna gelip
Değişiklikleri tüm bölgelere uygulayın. Plesk, şablondaki değişiklikleri özelleştirilmiş olanlar da dahil tüm DNS bölgelerine uygular. Kullanıcı tarafından değiştirilen kayıtların her zaman sağlam kalacağını unutmayın. Örneğin şablon, zaten bir müşteri tarafından eklenen yeni bir kayıt içeriyorsa, Plesk müşterinin kaydını tutar.

Butonuna basarak değişiklikleri uygulayın.