Pinterest siteler için sunucu seçimi nasıl yapılır ?

Kaan GİRGİN

Administrator
Yönetici
16 Tem 2019
127
19
Standart sitelerin aksine pinterest siteler daha çok zaman alır. Eklentilerinden cronuna kadar ilk başta çok uğraştırabilir. En sıkıntılı kısmı ise kontrol paneli ve sunucu detayıdır. Bizde kullanıcılarımız için pinterest sitelerde nasıl bir sunucu alınmalıdır bunu anlattık.

İlk öncelikle subdomain dahil kaç site açılacak örneğin açılacak site 50 civarı ise 2 tık üstü sunucu alınmalıdır. Yada Sürekli olarak site açıcam subdomain oluşturacağım dersenizde part sistemi öneririz.

Örnek olarak

100 Site 1 Sunucu gibi her 100 sitede 1 sunucu alınmalıdır. Bunun avantajı ise veri kaybı yada problem olduğunda diğer siteler etkilenmesin. Cron kısmında bazı kullanıcılarımız dakikada bir cron çalıştırmaktadır bu durum ise çok yanlıştır. Ortalama çalışan cron 15 - 30 dakika önerilir. Dakikalık cron sunucuyu 3 kat daha fazla yorar. 50 site olduğunu düşünün ve 20 - 30 tanesi aynı anda sunucuya yüklenip post çekiyor. Sunucuya aşırı yüklenmesi sonucu mysql servisleri durabilir bu nedenle sitelerinizde giriş sorunu yaşamanız mümkündür.

Cronu yüksek tutmak önemlidir siteler haber sitesi gibi değil sürekli sizi takip eden ve içerik bekleyen kullanıcılarınız yok o nedenle sürekli post çekip sunucuyu yormayada gerek yoktur.

Cron nedir ?


Kısaca durumu özetlersek çalışma mantığı şöyle olmalıdır;

100 sub dahil site barındırmada 1 sunucu
Cron zamanı 30 dakika
Alınacak sunucu özelliği
6 - 8 GB Ram
100 GB Disk ve üzeri
4 CPU ve üzeri
1'den fazla IP Adresi yada cloudflare alt yapısı ( örnek 1 domainde 10 sub varsa buna her partiye 1 IP eklenebilir böylece pinrest IP ban olmaz)
Konum farketmez
 
Son düzenleme: