Disk IO nedir ? Sanal sunucularda neden disk yüksek IO kullanır ?

Kaan GİRGİN

Administrator
Yönetici
16 Tem 2019
127
20
Disk IO nedir ?

Disk I/O değeri sabit diskler için yani hardiskler için kullanılan bir değerdir ve harddisk performansını gösteren bir değerdir.
I/O aslında IOPS'nin daha kısaltılmıştır halidir. IOPS ise "input/output" (giriş/çıkış) operations per second" kavramının kısaltılmış halidir ve şu anlama gelmektedir: Saniyede yapılabilen yazma ve okuma sayısı. Bu değer ne kadar yüksekse diskinizin performansı o kadar iyi demektir.

Sanal sunucularda neden disk yüksek IO kullanır ?

Sanal sunucular'da yüksek disk IO kullanırsa ve ekiplerimiz tarafından görülürse müşterilerimize bilgilendirme maili gönderilir fakat disk IO 50K ve üzeriyse ekran görüntüsü atılıp anlık olarak askıya alınır ve müşteri bilgilendirilir. 50K altıysa müşteriden bu sorunu çözmesi beklenir ve 24 saat süre tanınır. Eğer müşteri maile dönüş sağlamazsa 24 saat sonunda hizmet askıya alınır. Eğer müşterinin bu konuda fikri yoksa sanal sunucu konusunda bilgisi yoksa ekiplerimiz yardımcı olabilir.


Yüksek disk IO oluşturabilecek problemler


Web sunucunuzda yada windows sununuzda virüs v.b. kötü amaçlı yazılımlar bu soruna neden olabilir.
Web sunucunuzda yazılımlarda bug olabileceğinden sql kısmına sürekli istek göndermesi yüksek disk IO olmasına neden olabilir.
Render ve Hit amaçlı bot programları bu soruna neden olabilir.